På riksgalden.se använder vi kakor (cookies) för att förbättra användarupplevelsen för dig och för att samla in statistik. Vi använder också kakor för webbanalys så vi kan förbättra vår webbplats. Mer om kakor (cookies).
Förlängt ramavtal för betalningstjänster
Nyhet 4 juni 2025
Riksgälden har förlängt ramavtalet för betalningstjänster med Danske bank och Swedbank till och med den 31 juli 2027.
Avtalet hade från början en löptid på fyra år med option på två års förlängning. Riksgälden har beslutat att utnyttja det första optionsåret och ramavtalet löper nu till och med den 31 juli 2027. Som längst kan avtalet förlängas till och med den sista juli 2028, ifall Riksgälden beslutar att utnyttja även det andra optionsåret.
Myndigheter och affärsverk avropar de betalningstjänster de behöver via ramavtalet, till exempel betalning av löner och fakturor, utbetalning av bidrag, inbetalning av skatt samt betalningar i utländsk valuta.