På riksgalden.se använder vi kakor (cookies) för att förbättra användarupplevelsen för dig och för att samla in statistik. Vi använder också kakor för webbanalys så vi kan förbättra vår webbplats. Mer om kakor (cookies).
Resolutionsavgifterna för 2025 har betalats in
Nyhet 30 september 2025
Sveriges banker och institut har nu betalat in 2025 års avgifter till resolutionsreserven – en fond som ska användas vid finansiella kriser.
Sveriges banker och institut har nu betalat in 2025 års avgifter till resolutionsreserven på totalt cirka 4,39 miljarder kronor. Avgifterna finansierar hanteringen av krisande banker och ska betalas in tills resolutionsreserven når en målnivå om motsvarande 3 procent av de insättningar som garanteras av den svenska insättningsgarantin.
Som Sveriges resolutionsmyndighet ansvarar Riksgälden för att det finns beredskap att hantera banker i kris, utan att skattebetalarna drabbas. I första hand bär bankens aktieägare och fordringsägare kostnaderna, men vid behov kan resolutionsreserven användas.
De största instituten betalar en riskjusterad avgift och står för nästan hela beloppet, medan övriga betalar en schablonavgift. Vid slutet av 2024 uppgick reserven till 67,7 miljarder kronor, motsvarande 2,9 procent av garanterade insättningar. Hur stora de årliga uttagen blir och hur många år avgiftsuttag kommer att göras beror dels på utvecklingen av de garanterade insättningarna, dels på hur snabbt avgiftsunderlaget växer hos de institut som omfattas.
Avgifterna sätts in på ett konto i Riksgälden och används inte direkt, utan stärker statens kassaflöde och minskar statsskulden och statens lånebehov – ett sätt att förvalta statens finanser kostnadseffektivt.
Ett av instituten som omfattas av resolutionsregelverket har under året försatts i konkurs. Resolutionsavgiften från institutet har därför ännu inte betalats in.
Här finns mer information om när resolutionsreserven kan förväntas nå målnivån.