På riksgalden.se använder vi kakor (cookies) för att förbättra användarupplevelsen för dig och för att samla in statistik. Vi använder också kakor för webbanalys så vi kan förbättra vår webbplats. Mer om kakor (cookies).
Beslutade riktlinjer för statsskuldens förvaltning 2026
Nyhet 13 november 2025
Regeringen har i dag beslutat om nya riktlinjer för hur statsskulden ska förvaltas. Det innebär oförändrad styrning av statsskuldens sammansättning och löptid.
I riktlinjerna fastställer regeringen bland annat hur statsskulden ska vara sammansatt och vilken löptid den ska ha. Målet är att långsiktigt minimera kostnaden för statsskulden samtidigt som risken i förvaltningen beaktas. Årets riktlinjer innehåller även förtydliganden kring hur statsskuldens förvaltning ska utvärderas.
Regeringens beslut innebär att statsskulden ska fortsatt styras mot att:
- Valutaskulden (det vill säga valutaexponeringen) ska avvecklas successivt och anta riktvärdet noll från och med (den 1 januari) 2027.
- Den reala kronskulden ska minska successivt och uppgå till en målnivå på cirka 80 miljarder kronor vid utgången av 2029.
- Den nominella kronskulden ska utgöra resterande del av statsskulden efter real kronskuld och skuld i utländsk valuta.
- Löptiden (i termer av genomsnittlig räntebindningstid) för statsskulden ska styras mot 3,5–6 år.
Riktlinjer för statsskuldens förvaltning 2026 - Regeringen.se
Statsskuldens förvaltning – förslag till riktlinjer 2026 - Riksgälden.se