Riksgälden lånar 2 miljarder dollar i en tvåårig obligation till 3,458 procent

Pressmeddelande 21 oktober 2025

Riksgälden emitterade en drygt tvåårig obligation för totalt 2 miljarder dollar (cirka 18,8 miljarder kronor) till en ränta på 3,458 procent. Valutalånet ingår i den kommunicerade upplåningsplanen.

Totalt deltog 45 investerare med en budvolym på över 8 miljarder dollar. Transaktionen prissattes till 26 baspunkter över dollarmarknadens swappränta, vilket motsvarar 1,725 baspunkter över en obligation med samma löptid utgiven av den amerikanska staten. Räntedifferensen mot en motsvarande amerikansk statsobligation är den lägsta som har uppnåtts på kapitalmarknaden under 2025.

– Bud från investerare över stora delar av världen och en ränta som ligger så nära den amerikanska statens är en bekräftelse på att svenska staten ses som en trygg och stabil emittent, säger Johan Bergström, upplåningschef på Riksgälden.

Dagens valutalån är en del av den nuvarande upplåningsplanen, som publicerades i maj 2025. Riksgäldens upplåning i utländsk valuta medför ingen valutaexponering i den svenska statsskulden eftersom vi hanterar valutarisker med derivat. 

Lånevillkor
Emittent Kingdom of Sweden genom Riksgäldskontoret
Storlek USD 2 miljarder
Kupong 3,375 % s.a.
Förfallodatum 2028-01-28
Pris 99,825 %
Ränta 3,458 %
Ränteskillnad dollarmarknadens swappränta 26 baspunkter
Ränteskillnad mot amerikanska staten 1,725 baspunkter
Ledarbanker Barclays Bank, Citigroup, Danske Bank, SEB

 

 Fördelning mellan investerare 
Banker  47 %
Centralbanker och offentliga institutioner  35 %
Fondförvaltare  14 %
Övriga  4 %

 

Fördelning mellan regioner
Europa, Mellanöstern & Afrika 84 %
Amerikanska kontinenten 15 %
Asien 1 %

Kontakt

Johan Bergström, upplåningschef, 08 613 45 68
Sofia Björk, förvaltare, upplåning, 08 613 52 74