Bo Lundgren fortsätter tre år

22 april 2010

I dag beslutade regeringen att förlänga förordnandet för riksgäldsdirektör Bo Lundgren.

Bo Lundgren tillträdde som riksgäldsdirektör den 1 oktober 2004. Nu förlängs förordnandet från den 1 oktober 2010 till den 30 september 2013. Tre år är praxis när regeringen beslutar om att förlänga förordnanden.